Tıp Okuyanların Mutlaka İzlemesi Gereken Dizi ve Filmler

 1. Wit (2001)Kanser teşhisi konduktan sonra hayatını sorgulamaya başlayan ve önceliklerini değerlendiren Edebiyat Profesörü Vivian Bearing'in yaşam öyküsü. Bearing, çocukluğundan kanser teşhisi konduğu döneme kadar yaşanan süreci değerlendirirken sıkça da kameraya dönerek izleyiciyle birebir ilişki kuruyor. Vivian Bearing'in hikayesi, safhalar halinde ele alınıyor. Her safha yaşamını kalemine adamış bir kadın için başka bir iç muhasebenin başlangıcı Margaret Edson'ın oyunundan sinemaya uyarlanmış, etkileyici bir drama.

http://www.imdb.com/title/tt0243664/

2. The Doctor (1991)Jack McKee zengin ve başarılı bir doktordur. Düzgün seyrinde giden hayatı kanser teşhisi konmasıyla değişecektir. Yıllarca hekim-hasta ilişkisine hekim gözüyle bakan Jack, olaya bir de hasta gözüyle bakmak zorunda kalacak ve yaptığı hataların farkına varacaktır.

http://www.imdb.com/title/tt0101746/

3. Awakenings (1990)Awakenings (Uyanış) 1990 yapımlı En iyi Film, En iyi Erkek Oyuncu ve En iyi Uyarlama Senaryo dallarında Akademi Ödülü adayı gösterilmiş filmdir. Oliver Sacks’ın daha çok kendi hayatından kesitler sunan aynı isimli kitabından yola çıkarak çekilmiş, yönetmenliğini Penny Marshall’ın yaptığı, başrollerini iki Akademi Ödüllü oyuncu Robert De Niro ve Robin Williams’ın oynadığı dram filmidir.

http://www.imdb.com/title/tt0099077

4. John Q (2002)
Bir fabrikada çalışan ve sıradan bir işçi olan John Q. Archibald, bir gün oğlu Mike'ın bir maç sırasında rahatsızlandığı haberiyle yaşamı değişir. Oğlu'nun kalbi gerekenden üç kat daha büyük olması ve yaşayabilmesi için acil olarak kalp nakli yapılması gerekmektedir. Maddi durumu iyi olmayan John Q.'nin oğlunun yaşaması için en kısa sürede büyük miktarda para bulması gerektiğini öğrenir. John Q. oğlunun ameliyatı için yeterli parayı bulamaz. Bunun üstüne hastane yönetimi, Mike'ın hastane masrafları karşılanamayacak kadar yüksek olduğu için, kalp hastası Mike'ı eve gönderme kararı alır. John Q oğlunu kurtarabilmek çaresizlik içinde aralarında kalp cerrahı Dr. Raymond Turner'ın da bulunduğu bir bölüm hastane personeli, bazı hasta ve ziyaretçiyi aynı hastane'de rehin alır.

Film, Amerikan sağlık sisteminin eleştirisini yapmaktadır.

http://www.imdb.com/title/tt0251160

5. You Don't Know Jack (2010)You Don't Know Jack (2010), Yönetmenliğini Barry Levinson üstlenirken oyuncu kadrosunda Al Pacino, Susan Sarandon, John Goodman, Danny Huston ve Rutanya Alda gibi isimler vardır. 1990 yılından başlayıp kendi geliştirmiş olduğu bir karışımı uygulayarak hastalara ötenazi uygulayan Jack Kevorkian’in hayat hikayesi. Ölüme çok yakın olan hastalar kendi isteği ile ondan yardım isterler doktor da onların acısını bir an önce dindirmek için elinden geleni yapar ve onları öldürür.Bir çok insan bu olayı desteklese de bazı insanlar bunun çok yanlış bir ölüm şekli olduğunu savunur. Doktoru katil olarak ilan ederler doktorun adı ölüm doktoru olarak anılır. Ötenazinin gerekli olup olmadığını sorgulayan bir film. Doktor ötenaziyi destekliyor ve bunun için her şeyden vazgeçiyor.

Film Biyografi-Dram-Suç türlerini içeriyor.

http://www.imdb.com/title/tt1132623

6. Lorenzo's Oil (1992)Lorenzo‘s Oil (Lorenzo'nun Yağı) 1992 yapımı bir dram filmi olup, George Miller tarafından yönetilmiştir. Yaşanmış bir öyküden alınan film; Augusto Odone ve Michaela Odone adlı anne babanın, amansız bir hastalık olan ALD'ye (adrenolökodistrofi) yakalanan oğulları Lorenzo Odone'yi ölümden kurtarma çabalarını anlatır. Tıp konusunda hiçbir eğitimleri olmayan Lorenzo'nun anne ve babası, çocuklarına ALD hastalığı teşhisi konması ve iki - üç yıl ömür biçildiğini öğrenmeleri sonucunda, bu hastalığa karşı bir mücadeleye girişirler. Baba Augusto, sabahlara kadar kütüphanelerde, hastalıkla ilgili bulduğu makaleleri okuyarak bilgi edinmeye çalışır. Bu araştırma sonunda beyindeki zararın kandaki tehlikeli yağ asitlerinden kaynaklandığını keşfeder. Felç, körlük ve konuşamama ile başlayan hastalığın ölümle sonuçlanması kaçınılmazdır.

http://www.imdb.com/title/tt0104756

7. Gross Anatomy (1989)Joe Slovak harika bir tıp öğrencisidir. Fakat hayata olan uygunsuz yaklaşımı, Gross Anatomy ile karşılaşınca test edilecektir. Gross Anatomy tıp okulundaki en zor derstir. Joe'nun rahat ve özgür tavırları sınıfta komik anlar yaratacaktır ama aynı onu zorlu profesörle kötü bir duruma sokar. Ayrıca profesör de asi gence dersinde doktor olmak ile ilgili sorular sorar. Bu sırada Joe laboratuvar partneri Laurie'ye aşık olur. Laurie ise hiçbir şeye izin vermeyen, özellikle de romantizme ve planlarına müdahale edilmesine izin vermeyen bir insandır. Ve tabii Joe hiçbir şeyi kitabına uygun yapmaz ama başarmak için her şeye sahip olduğunu kanıtlar - tabî kendi yöntemleriyle.

http://www.imdb.com/title/tt0097458

8. Something The Lord Made (2004)
Gerçek bir hikayeden beyazperdeye aktarılan bu filmde, Dr. Alfred Blalock ve asistanı Vivien Thomas arasında geçen bir ilişki anlatılıyor. 1930'ların başında Dr.Alfred Blalock’ın yanına bir asistan olarak işe giren Vivien Thomas zaman içinde Tıp alanında büyük gelişmeler kaydeder. Vivien Thomas, üstün bir yeteneğe sahip olmasına rağmen, ırk ayrımından dolayı kaybolup gitmemek için büyük çaba harcayan zenci bir doktor adayıdır. Ancak üniversite için biriktirdiği parayı yatırdığı banka iflas eder. Biriktirdiği paranın kaybolmasıyla zor dönemler geçirir fakat pes etmez. Mavi bebek adlı hastalığı Alfred ile birlikte nasıl tedavi edeceklerini bulurlar. Bu sırada da yükselen ırkçı söylemlerle uğraşmak zorunda kalacaktır.

http://www.imdb.com/title/tt0386792

9. And The Band Played On (1993)Film geçmişte AİDS gibi virüslerin yeni bulunmasını konu alıyor. 1981 yılında bilinmeyen, erkek eşcinselleri etkileyen öldürücü bir virüs hakkında bilgiler gelmeye başlar. Birbirinden bağımsız çalışan Fransız ve Amerikan araştırma ekipleri bu virüsü tanımlayarak HIV adını koyar.

Zamanla virüsün neden olduğu AIDS hastalığının cinsel tercih ayırt etmeksizin herkese bulaşabildiği ve mutlak şekilde ölümle sonuçlandığı anlaşılır. Randy Shilts'in aynı isimli çok satan kitabından uyarlanan And the Band Played On (Ve Orkestra Çalmaya Devam Eder) hastalığın ortaya çıkışını ve ilk kurbanlarının deneyimlerini etkileyici bir dille anlatmayı başarıyor.

http://www.imdb.com/title/tt0106273

10. Patch Adams (1998)Yaşanmış bir hayat hikayesinden alınmıştır. İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter 'Patch' Adams (Robin Williams), çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı 'hayata renk katarak' mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. Daha sonra yoksul hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir klinik açmaya kadar girişimlerini sürdüren Adams, sevgilisi Carin Fisher'in öldürülmesiyle ve lisanssız klinik açmakla darbeler yese de, tedavi hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına yayılır ve bir anlamda amacına ulaşır.

http://www.imdb.com/title/tt0129290

11. Article 99 (1992)Veteran Hastanesi'ndeki bir grup doktor, umutsuz bir durumla uğraşmak zorundaydı: çok fazla hasta ve yetersiz yatak kapasitesi. Doktorların sorunlarının asıl sebebi, hastane yönetiminin kemer sıkma politikasıdır. Doktorlar ise ellerinden gelen en iyi şekilde hizmet etmeye karar verirler, bu yönetimin kurallarına karşı gelme ve izinsiz işlemler gerçekleştirme anlamına gelse bile.

http://www.imdb.com/title/tt0101371

12. One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)Aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, akıl hastası numarası yaparak güvenlik önlemleri daha az olan bir akıl hastanesine sevkedilen bir mahkumun geçirdiği zamanı konu alıyor. Mahkum, bu süre içerisinde hem kaçma planları yapıyor hem de akıl hastanesindeki diğer hastalarla farklı bir diyalog kuruyor. Terapilerdeki kendi başına buyruk hareketleri ve özgürlüğe olan düşkünlüğü nedeniyle diğer hastalara kötü örnek olduğunu düşünen baş hemşire Mildred ile de büyük sorunlar yaşıyor. Milos Forman tarafından yönetilen film, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor.

http://www.imdb.com/title/tt0073486

13. Gifted Hands: The Ben Carson Story (2009)Genç Ben Carson, şanslı bir çocukluk geçirmemiştir. Yoksulluk ve önyargı arasında, eski bir evde geçirilen çocukluk, beraberinde kötü ders notları ve öfke getirmiştir. Tüm bunlara rağmen yine de, annesi ona inancını hiç kaybetmemiş, hayal gücünü ve inancını asla yitirmemesi için ona sürekli destek olmuştur. Artık O dünyanın en iyi beyin cerrahlarından biridir.

http://www.imdb.com/title/tt1295085

14. Bad Medicine (1985)Ortalama altı bir öğrenci olan Jeffrey Marx, prestijli tıp okulları tarafından reddedildikten sonra, babası tarafından orta amerikadaki görece daha ortalama altı bir tıp okuluna gönderilir. Jeffrey yerli köylülerin tıbbi desteğe olan ihtiyacını farkeder. Ona katılan öğrencilerin de yardımıyla köylülere yasadışı yoldan tıbbi destek sağlar. Sonunda, okulun otoriter dekanı öğrencilerin yaptıklarını farkeder ve kovuşturma başlatır. Ancak dekan köylülerin zorlamasıyla suçlamaları düşürmek zorunda kalır.

http://www.imdb.com/title/tt0088765

15. Sicko (2007)Michael Moore'un yazıp yönettiği, aynı zamanda oynayıp yapımcılığını da üstlendiği bu bağımsız film ABD'deki sağlık sistemini eleştirmektedir. ABD'deki sağlık sigorta şirketlerinin acımasızca sigortalıları istismar etmeleri, sadece kâr peşinde koşan ilaç şirketleri, şirketlerden para alan siyasetçilerin şirketlerin çıkarları doğrultusunda kararlar almaları gibi konulara değinen ve bunu yaparken sıklıkla belgeleri ve rakamları ortaya döken Moore ayrıca ABD'deki sağlık sistemini İngiltere, Kanada, Fransa ve Küba'da uygulanan kâr amacına

dayanmayan sosyal sağlık sistemleri ile kıyaslar. Dünyada sağlığa en fazla bütçeyi ayırmış bir ülke olan ABD'de ortalama yaşam süresinin bile bu ülkelerden çok daha düşük olduğunu da belgeler. Sigortalı oldukları halde aldıkları (veya alamadıkları) sağlık hizmetlerinden dolayı yüksek ve ödenemez faturalarla yüz yüze gelen ABD vatandaşlarından bazılarını Küba'ya götürerek bedava sağlık hizmeti almalarını sağlar. Sağlık sistemlerini kıyaslarken yine her zamanki hınzırlıklarını yaparak seyirciyi güldürmeyi de ihmal etmez.

http://www.imdb.com/title/tt0386032

16. Paa (2009)Auro progeria adı verilen çok nadir görülen bir genetik bozukluğu olan akıllı ve esprili 12 yaşındaki bir çocuk. Zihinsel olarak 12 yaşında ve normal biridir ama fiziksel olarak 5 kat yaşlı gözükmektedir. Kendi sağlık durumuna rağmen Auro oldukça mutlu bir çocuktur. Auro bir jinekolog olan annesi Vidya ile yaşamaktadır. Amol Arte genç ve soğuk kanlı bir politikacıdır. Bu genç politikacı "siyaset" kelimesinin kötü bir kelime olmadığını dünyaya kanıtlamak için bu yola başkoymuştur. O hedefi olan bir adamdır. Auro aslında Amol'un oğludur fakat Vidya bunu Amol'dan gizler. Amol, erkek okullarını gezerken Auro ile tanışır. Amol gerçeği bilmese de Auro'yu Delhi'ye, başkanın sarayını görmeye götürür. Auro gerçeği öğrenir ve anne ve babasını biraraya getirmeye çalışır fakat Vidya karşı koyar. Vidya hala yaralıdır çünkü Amol onun hamile olduğunu öğrenince kürtaj olmasını istemiştir. Amol ise hatasını anlar ve Vidya'ya ona hala aşık olduğunu açıklar. Auro'nun sağlığı ise 13. doğum gününde ise çok daha kötü bir hal alır. Progeria adlı hastalığı ele alan bir dram filmidir.

http://www.imdb.com/title/tt1532957

17. Jack (1996)Werner Sendromu'na sahip olan Jack isimli bir çocuğu konu alan film. Jack hamileliğin başlangıcından sadece 10 ay sonra doğmuştur. Doktorlar çocuğa ileri düzey Werner Sendromu tanısı koyar. Film ise 10 yıl sonrasını yani Jack için 40 yaşını konu alır.

http://www.imdb.com/title/tt0116669

18. Extraordinary Measures (2010)John Crowley bir biyoteknoloji yöneticisidir. Filmde Pompe Hastalığına (maltaz eksikliği) sahip yaşları 8 ve 6 olan 2 çocuğu vardır. Karısı Aileen ile Araştırmacı Rober Stonehill isimli bilim adamının, çocuklarını kurtarması için gereken ilaçları yapması için para biriktirip şirket kurarlar.

http://www.imdb.com/title/tt1244659

19. Philadelphia (1993)Philadelphia Jonathan Demme yönetmenliğinde 1980'lerin ABD'sinde AIDS salgınını konu alan bir drama filmidir. Kısmen; Amerikalı avukat Geoffrey Bowers'in firması Baker & McKenzie'i, AIDS hastalığı nedeniyle kendisine ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle dava etmesi olayından ilham alan filmin başrollerini Tom Hanks ve Denzel Washington paylaşmaktadır. Filmin vermek istediği ana mesaj, aslında eşcinsellere yönelik ayrımcılıktır. AIDS hastası bir

gey olan Andrew Beckett aslında eşcinsel olduğu için ancak başka bir gerekçe bahane dilerek işinden atılır ve dava açmak için bir avukat arayışı içindedir. Bu avukat, davada konuyu eşcinsellere yönelik ayrımcılığa getirecektir. Film, erkekler arası fiziksel yakınlaşmaya (Miguel'in hastaneye koşarak gelip Andrew'u belli belirsiz öpmesi dışında) neredeyse hiç yer vermeden, mesajını temelde aşk ve ayrımcılık üzerinden ileten en önemli eşcinsel filmlerden biri olarak kabul edilir.

http://www.imdb.com/title/tt0107818

20. Outbreak (1995)1967 yılında Motaba'da ebola benzeri hemorajik ateş yapan bir hastalık Zaire'de paralı asker kampında keşfedilir. 2 asker ise bu keşfin gizliliği için kampı bombalamakla görevlendirilir. 20 yıl sonra virüs Zaire'de tekrar ortaya çıkar. Bir grup asker ve bir virolog virüs hakkında bilgi toplamakla görevlendirilirler. Bu arada bir Betsy adlı bir capuchin maymunu yasadışı yollardan Birleşik Devletler'e sokulur ve bir virüs salgını tehtidiyle karşılaşırlar.

http://www.imdb.com/title/tt0114069

21. The Paper Chase (1973)James T. Hart Harvard Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencisidir. Başlarda kafası biraz karışık olan Hart, bir yandan en katı disiplinli profesörlerden efsanevi 'Charles W. Kingsfield Jr.'ın gözüne girmeye çalışırken diğer yandan da yeni tanıştığı Susan'la bir ilişki başlatır. Oluşturdukları çalışma grubundaki arkadaşlarının da yardımı ile başarılı bir öğrenci durumuna gelen Hart, Susan'ın profesör Kingsfield'in kızı olduğunu öğrenir. Bu film eğitim sistemi olarak tıp sistemine benzediği için tavsiyedir.

http://www.imdb.com/title/tt0070509

22. Of Human Bondage (1934)Bu film hangi alanda uzmanlaşıcaklarına karar vermeleri gereken 3. sınıf tıp öğrencilerini konu alır. Filmin odağında ise saygıdeğer bir cerrahın oğlu olan Michael Chatham var. Michael'ın uğraşması gereken başka bir sorun daha vardır. Onun gibi 3. sınıf öğrencisi olan Kenny Rose. Kenny de Michael gibi cerrah olmak istiyor. Kenny'nin de evliliği okul hayatındaki uzun çalışma saatleri yüzünden sarsılmaktadır.

http://www.imdb.com/title/tt0025586

23. Flatliners (1990)Bir grup genç doktor adayı, hasta yatağında ölüp de sonradan yeniden hayata dönen hastalardan esinlenerek, aralarında bir deneyler dizisine başlarlar. Amaçları ise kendilerini öldürterek ve bir dakikayla dört dakika arasında "öte tarafta" kaldıktan sonra, arkadaşlarının yardımıyla geri dönerek ölüm esnasındaki izlenim ve deneyim edinmek ve bunları dünyaya aktarmak. Bu deneyler gitgide hızlanarak, yalnızca bir "zamansal yarış"a dönüşmekle kalmayacaktır. Onulmaz pişmanlıkların konusu olan kişiler de kahramanlarımızın hayata dönüşüyle birlikte yeniden hayat bulacaklardır.

http://www.imdb.com/title/tt0099582

24. Regarding Henry (1991)Kendini beğenmiş, her zaman ahlak kurallarını öncelik edinmeyen ve işinde de bu özellikleri sayesinde büyük başarı edinmiş bir avukattır Henry Turner. Manhattan’ın büyük hukuk firmalarından birinde çalışmakta, karısı Sarah ve kızı Rachel’a lüks bir dairede oturma ayrıcalığı dışında pek de zaman ayırmamaktadır. Henry, her şeye sahip bir adam olarak görünse de, ne kadar mutsuz olduğunun bilincinde değildir. Ta ki bir silahlı soygunda tesadüfen vurulup, hastanede gözünü açıncaya kadar. Hareket kabiliyetini ve hafızasını yitiren Henry, beyin ameliyatı ve psikiyatri ile yeni bir insana dönüşür. Ailesiyle yeni bağlar kurmak, hayatını yeniden kurmak ve kendini baştan yaratmak zorundadır. Fakat bu süreç keyifli olmanın aksine, sancılı ve pişmanlıklarla dolu olacaktır.

http://www.imdb.com/title/tt0102768

25. The Diving Bell and The Butterfly (2007)Elle Dergisi'nin 43 yaşındaki karizmatik editörü Jean Dominuque Bauby, 1995 yılının 8 Aralık günü ani bir beyin kanaması sonucu felç geçirir. Komada kaldığı 20 günün sonunda uyanan Jean Dominique, kendini vücudunun içerisinde hapsolmuş olarak bulur. Sol gözünün görme yetisi hariç bütün bedensel fonksiyonlarını yitirmiştir. Ancak o, hayata eşsiz bakış açısıyla kendisine yepyeni ve zengin bir dünya yaratmayı başarır. Çünkü sol gözü dışında felç olmayan 2 şey daha vardır: 'Hayal gücü ve anıları..."

http://www.imdb.com/title/tt0401383

26. The Bucket List (2007)Kanser teşhisiyle hastaneye kaldırılan Carter Chambers zorunlu sebeplerden dolayı çalışma hayatına atılmış ve 45 yıl boyunca otomobil tamirciliği yapmıştır. İyi bir üniversiteyi bırakmak zorunda kalmıştır. Bunun sebebini siyahi, parasız ve bakacağı kişilerin olmasından dolayı olduğunu söyler. Çok zeki ve bilgilidir. Maddi durumu ancak hayatını sürdürebilecek ve üç çocuğunu yetiştirebilecek kadar olmuştur. Çocuklarıyla ve eşiyle mutlu yıllar geçirmiş bir kişidir. Fakat hastalanır ve hastaneye yatar. Hastanede yattığı odaya yeni bir hasta gelir. Kendisi aynı zamanda hastanenin de sahibi olan Edward Cole'dur. Edward Cole ise hayatta maddi olarak çok şeyin sahibidir. Dört kez evlenmiş fakat mutlu olamamıştır. Kendi deyimiyle “evliliği de seviyorum bekarlığı da” diyerek ikisini bir arada yapamadığından ayrıldığını söylemiştir. Edward Cole’a kanser teşhisi konur ve 6 ay, en iyi ihtimal ile bir yıl yaşayacağı söylenir. Carter bir ara elindeki kağıda bazı şeyler karalarken Edward Cole’un dikkatini çeker. Listede Carter yapmak isteyip de yapamadığı şeyleri yazmıştır. Gözlerinden yaş gelene kadar gülmek gibi. Edward Cole bunlara kendince bir şeyler ekler. Daha sonra arkadaşını ikna eder ve listedekileri yapmaya başlarlar. Birlikte, hayatlarının araba seyahatine

çıkarlar; ve bu süreçte dost olur, hayatı dolu dolu, içgörü ve mizahla yaşamayı öğrenirler.

http://www.imdb.com/title/tt0825232

27. My Sister's Keeper (2009)Anna Fitzgerald, doktorların önerisiyle; genetik müdahaleler yapılarak dünyaya getirilmiş bir çocuktur. Doğumunun amacı olarak, lösemi hastası olan ablası Kate'nın tedavisi ve nihai aşamada gerekli olan böbrek naklinin Anna'dan yapılması düşünülmektedir. Kate'in tedavisi için mesleğini bırakan avukat anne Sara ve işini ihmal eden baba Brian Fitzgerald'ın tüm uğraş ve kaygıları, bir gün Anna'nın sürpriz bir girişimiyle şok bir gelişmeyle karşı karşıya kalacaktır: Anna, ebeveynlerinin kendisi üzerindeki tıbbî haklarının sınırlanması amacıyla kentin en ünlü avukatı olan Campbell Alexander'a vekalet vererek anne ve babasına dava açar. Kendisine bu girişiminde ağabeyi Jesse yardımcı olacaktır. Davaya bakan hakim Joan De Salvo, yakın zamanda çocuğunu bir trafik kazasında yitirmiştir. Olaylar ve Kate'in yaşamı beklenmedik gelişmelerle doludur.

http://www.imdb.com/title/tt1078588

28. Breast Men (1997)Film silikon göğüs implantlarını keşfeden 2 doktor hakkındadır. Buluştan sonra iki doktor görüş olarak ayrılır. David göğüslerinizi "büyütebildiğiniz kadar büyütün" sloganıyla genelde pornografik alandaki aktrislerr ve striptizciler için implant yapmaktadır Chris ise sıradan kadınlar için çalışmaktadır. Daha sonrasında ise film günümüzün göğüs büyütme fenomenine bağlanmaktadır.

http://www.imdb.com/title/tt0133643

29. Rain Man (1988)Los Angeles'da yaşayan ve bir ithal araba satıcısı olan Charlie, başkalarının düşüncelerine saygı duymayan bencil, üçkağıtçı ve fırlama bir şehir çocuğudur. Senelerdir görmediği ve uzak kaldığı babasının öldüğünü ve 3 milyon dolar miras bıraktığı haberini alır. Babasının cenazesine gittiğinde, kendisine sadece 1949 model bir Buick Roadmaster marka araba bıraktığını ve tüm mirasını daha önce varlığından bile haberdar olmadığı ağabeyi Raymond'a bıraktığını öğrenir. Raymond özürlülerle ilgilenen bir klinikte bakıma muhtaç, Otistik bir dahidir. Charlie mirasın en azından bir kısmından vazgeçmek niyetinde değildir. Bunun için Raymond'u kaldığı klinikten kaçırıp ülke çapında bir seyahate çıkarır. Yol boyunca abisinin yaşamı zorlaştıran alışkanlıklarıyla, takıntılarıyla çileden çıksa da otistik abisinin matematik ve hafızalama konusundaki insanüstü yeteneği karşısında hayretler içerisine düşer. En sonunda Las Vegas'taki kumarhanelerde abisinin bu az bulunan kabiliyetinden yararlanarak hile yapmaya ve büyük paralar kazanmaya çalışır. Yol boyunca Charlie, sadece Raymond'u değil, geçmişinin bir parçasını ve belki de kendini keşfetme fırsatı da bulacaktır.

http://www.imdb.com/title/tt0095953

30. Trainspotting (1996)Mark Renton'un Edinburgh'ta yaşayan kendisi gibi eroin bağımlısı bir grup İskoç genç arkadaşı vardır. Hepsi ezilmiş, yalancı, psikopat, hırsız ve uyuşturucu madde bağımlısıdırlar. Kendilerine eroinle zarar verdikçe, kaçınılmaz sona yaklaşırlar ve arkadaşlıkları giderek zedelenmeye başlar. İçlerinden sadece Mark, bu durumdan kurtulabilecek iradeye sahiptir. Ancak, yaşamayı seçip seçmeme konusunda kararsızdır...

http://www.imdb.com/title/tt0117951

31. A Beautiful Mind (2001)Nash, öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlar. Mezuniyetinden sonra, zamanla paranoid şizofreni olur. Fakat hasta olduğunun farkına varamaz. Bir konferans sırasında aniden bir psikiyatristin karşısına çıkması ile olaylar zinciri değişir. Hastaneye yatar ve bu nedenle akademik çalışmalarından uzaklaşır. Hastalığı kendi çocuğuna zarar vermesine neden olacak noktaya gelince eşi yeniden hastaneye gitmesi gerektiğini düşünür. Uzun süre hasta olduğunu kabul edemese de, sürekli gördüğü kız çocuğunun hiç büyümediğini fark eder. Bu durum, onun hastalığını kabul etmesini sağlar. Nash, yaşadığı hayali gerçekleri görmezden gelerek onlarla yaşamaya çalışacaktır. Gördüğü tedaviler etkili olmasa da, eşi ve eski iş arkadaşlarının desteğiyle her şeye yeniden başlar. Kendi akıl hastalığını yine kendi aklı ile dizginleyerek akademik çalışmalarına yeniden hız verir. Tekrar üniversitede ders vermeye başlar. Sonunda, gösterdiği sıradışı mücadeleyle şizofreni ile birlikte yaşamına devam eder. Ve tarih bu müthiş dehaya, akıl hastalığını yine aklıyla yenerek hayatının geri kalanını bilime adamasından ve hastalığının başlamasından evvel yaptığı buluşlardan dolayı Nobel Ekonomi Ödülünü armağan eder.

http://www.imdb.com/title/tt0268978

32. The Machinist (2004)Trevor Reznik adlı bir makine operatörü uyuma yeteneğini kaybeder. Fakat bu sıradan bir uykusuzluk sendromu değildir. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk yüzünden fiziksel sağlığı ve akli dengesi bozulmaya başlar. Yanında çalışanlar en başta görünüşündeki tuhaflıktan ötürü ondan ürkmeye başlarlar ancak dükkanda onun da karıştığı bir kaza sonucu adamlardan biri kolunu kaybedince adamları karşısına almış olur. Kaza yüzünden Trevor'ı suçlarlar. Artık hem kendisi hem de diğerleri için bir engel haline gelmiştir ve adamların tek isteği Trevor'ın gitmesidir.Çalışanların onun işten atılması için komplo kurmaya başlamalarını anlayınca Trevor'ın suçluluk duygusu zamanla şüphe ve paranoyaya dönüşür, acaba daha kötüsünü mü beklemelidir? Önce evinde gizli notlar bulur. Tüm bu gizemler, Trevor'ı delirtmek için kurulmuş bir entrikanın parçaları mıdır? Yoksa her şeyin sebebi aşırı uykusuzluk ve yorgunluk mudur?Olup bitenleri anlayabilmek için meydana gelen tuhaf olayları araştırmaya başlayan Trevor'ın hayatı uykusuz bir kabusa dönmeye başlar. Daha fazla öğrendikçe aslında daha azını bilmiş olmayı tercih eder.

http://www.imdb.com/title/tt0361862

33. Fight Club (1999)Oregon Üniversitesi'nde yüksek lisansını yapan Chuck Palahniuk'un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve kafası karışık genç bir erkeği konu alan romanından yola çıkılarak çekilen Fight Club'da filmi anlatan, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Tek düze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. Ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan Anlatıcı doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılır. Bu toplantılar esnasında Marla ile tanışır; o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. Anlatıcı'nın ve Marla'nın çabaları, tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta, kariyer sahibi ama yalnız insanların bir tepkisi. Anlatıcı'nın jenerasyonu ölü bir jenerasyondur. Bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler olması da adeta bunun bir kanıtıdır. İçilen birkaç biranın ardından park yerinde Tyler, kahramanımızı kendine vurması için kışkırtacaktır. Aralarında başlayan bu kavga Anlatıcı'nın hayatını değiştirecektir. Bir süre sonra Anlatıcı, Tyler'ın yanına taşınır. Tyler'ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulüpte sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. Kısa sürede popüler hale gelen kulüp ve Tyler hızlı bir şekilde bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir. Durum gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal almaya başlamıştır. Tyler ve Anlatıcı'nın olaylara verdikleri tepkiler paralellik kazanmaya başlar. Kurdukları klüp ise kapital dünyada kendini önemsiz ve dışlanmış hissedenler için bir uluşma noktası olma özelliğini edinir, gün geçtikçe üye sayısı ve derinliği artar.

http://www.imdb.com/title/tt0137523

34. Seven Pounds (2008)Geçmişinde peşini bırakmayan sırrın kefaretini ödemek için tamamen yabancı yedi kişinin hayatlarını kökten değiştirmeye çalışan bir adamın öyküsü geliyor. Planı hayata geçtiğinde, hiçbir şey onu durduramaz. En azından Ben Thomas böyle düşünmektedir. Ama Ben Thomas’ın asla beklemediği şey, bu yabancılardan birine aşık olması ve aşık olduğu kadının onu değiştirmeye başlaması olacaktır. İzleyiciyi avucuna alan bir gizem ve şaşırtıcı bir aşk öyküsü sunan Seven Pounds/Yedi Yaşam hayat ve ölüm, pişmanlık ve bağışlama, yabancılar ve dostluk, aşk ve kefaret üzerine kışkırtıcı sorular soruyor ve insanların kaderlerini şaşırtıcı biçimde birbirine bağlayan şeyleri takip ediyor. Her şey yedi isimden oluşan bir listeyle başlıyor.

http://www.imdb.com/title/tt0814314

35. Black Hawk Down (2001)1993' te birleşmiş milletlerin Somaliye yiyecek yardımı yapmasının ardından gelen yardımları adamlarına toplatan Mohamed Farrah Aidid binlerce insanın ölmesine yol açmıştır. Bu olaya bir son vermek için özel eğitimli bir ekibin Aididin iki önemli adamını şehir merkezinde bir binada yakalamasına karar verilir. Plana göre şehre helikopterle gidilecektir. Binada 2 adam yakalanılarak sıcak çatışma olmadan geri dönülecetir. 45 dakikada bitmesi planlanan bu görev helikopterlerden birinin düşürülmesiyle bir anda tersine döner. Bundan sonra sayıları az olan askerlerle binlerce Somali‘ li 18 saat süren bir savaşa başlar.

http://www.imdb.com/title/tt0265086

36. Saving Private Ryan (1998)2. Dünya savaşı sıralarında bir anne 3 oğlunu birden savaşta kaybetmiştir. Bu durum acılı anneyi çok üzmüştür. Fakat bir oğlu daha vardır ve oda savaştadır. Annenin tek dileği son oğlu James Ryan’ı sağ salim olarak hayatta görmektir. Amerikan ordusu acılı annenin dileğini yerine getirmek için bir ekip kurar ve her yerde er Ryan'ı aramaya başlayacaktır. Askerler her yerde ona ait izler aramaya başlar fakat bu öylesine bir göreve dönüşür ki bir kişiyi kurtarmak uğruna bir çok askerin hayatı tehlikeye girer.

http://www.imdb.com/title/tt0120815

37. Pathology (2008)Ted Gray her şeye sahiptir: Harvard’dan tıp diploması, manken gibi bir nişanlı... Kariyerine başlamadan önce çok prestijli bir üniversite hastanesinde üç aylık bir adli tıp stajı yapacaktır. Burada çok iyi bir patoloji uzmanı Jake Gallo ile tanışır. Ted ve Jake arasında bir rekabet başlar. Her ikisi de kendilerinin en anlaşılmaz ölüm sebeplerini ortaya çıkarmada eşsiz olduklarına inanmaktadır. Jake en iyi olduğunu ispatlamak için Ted’i hangisinin daha mükemmel bir cinayet işleyeceğine dair ölümcül bir oyuna davet eder. İki parlak doktor, kimin en iyi olduğunu göstermek için son bir yarışa girecektir...

http://www.imdb.com/title/tt0964539

38. Anatomie (2000)Tıp fakültesinin en başarılı öğrencilerinden Paula, üniversitenin efsanevi hocalarından Prof.Grombek'in anatomi sınıfına kabul edilir. Bu sınıfa kabul edilmek öğrenciler için büyük prestij olarak değerlendirildiği için Paula çok sevinçlidir. Ancak kısa bir süre sonra Paula'nın sınıf arkadaşlarından birkaçı okul morgunda ölü olarak bulununca bu sevinç çok kısa sürer. Ölen bu kişilere aklı takılan Paula üniversitede faaliyet gösteren gizli bir örgütün varlığını öğrenince kabus dolu günler başlar. Çünkü bu gizli sağlık örgütü seçtiği öğrenciler üzerinde tıbbi deneyler yapmaktadır, hem de onlar canlı iken. Paula, öğrendiklerini ispat etmeye çalışırken, bu örgüte girenlerin ve çalışmaları hakkında bilgi edinenlerin öldürüldüğünü öğrenince ne yapacağını bilemez...

http://www.imdb.com/title/tt0187696

39. Dr. Giggles (1992)Delirerek [A1] hastalarının hepsini öldüren bir doktorun kendi gibi deli[A2]  oğlu kapatıldığı akıl hastanesinden kaçar. Babasının aksine herhangi bir tıp diplomasına da sahip olmayan girişimci ruhlu alaylı doktorumuz, babasının çalışmalarına kaldığı yerden devam etmek ve kasaba halkını “iyi etmek” üzere evine döner. Babadan kalma yöntemlerle kasaba halkını tedavi etmeye çalışan Dr. Evan Rendell (Dr. Kikirdek) bu süreçte pek çok deneysel tıp yöntemini tatbik etme fırsatı bulacaktır. Ne var ki kasabalılar Dr. Kikirdek’in uygulayacağı tedavilere olumlu yanıt veremeyecek ve sinek gibi öleceklerdir. Belki de ölmelerinin nedeni hiçbirinin gerçekte hasta olmamasıdır...

http://www.imdb.com/title/tt0104139

40. Autopsy (2008)Autopsy filminde genç arkadaşlar eğlenmiş ve bir kaç arkadaşını bırakmak üzere yola çıkarlar. Arabayı süren kişide alkollü olunca kaza tabiki kaçınılmaz olur ve bir kaza geçirirler. Kazanın ne olduğunu anlamamışlardır arabadan inip baktıklarında ise aracın altında kalmış bir yaralı adamı bulurlar. Ambulans istemişler ve bir hastaneye giderler. Hastanede beklemeye başlarlar ama bu arada birer birer herkes kaybolur. Garip olaylar sadece bununla son bulmayacaktır. Bu gittikleri hastane normalde yıllar önce kapanmış bir yerdir.

http://www.imdb.com/title/tt0443435

41. Shutter Island (2010)Yıl 1954, Soğuk Savaş zirve noktasında, adli polis Teddy Daniels ve yeni ortağı Chuck Aule çok sayıda cinayet işlemiş zeki bir kadın katilin kaçmanın imkansız olduğu Aschecliffe Hastahanesi'ndeki son derece güvenlikli bir odadan esrarengiz bir biçimde kayboluşunu araştırmak üzere Zindan Adası'na çağrılırlar. Bu uzak, fırtınaların dövdüğü adada araştırma yapan psikiyatrlar ve tehlikeli psikopat hastalar bulunmaktadır.Bu ürkütücü ortamda hiçbir şey göründüğü gibi değildir...

Üstlerine bir kasırga yaklaşırken soruşturmada hızla ilerler. Ancak fırtına yaklaştıkça her biri diğerinden daha heyecan ve dehşet uyandırıcı şüphe ve gizemler kat kat artar. Karanlık komplolar, korkunç tıbbi deneyler, bastırıcı zihin kontrolü, gizli koğuşlara dair ipuçları ve söylentiler, hatta belki doğaüstü güçlere dair bir ipucu vardır; ama kanıt bulunamamaktadır. Kaypak sakinlerinin korkunç eylemleri ve aynı derecede zeki doktorlarının bilinmeyen faaliyetleriyle kuşatılmış bir hastahanenin gölgelerinde ilerleyen Teddy, soruşturmayı derinleştirdikçe en büyük ve yıkıcı korkularıyla yüzleşmek zorunda kalacağını hissetmeye başlar. Ve bu adayı asla canlı terk edemeyebileceğini fark eder...

http://www.imdb.com/title/tt1130884

42. The Clinic (2010)Hamile olan ve kocasıyla birlikte seyahate çıkan Beth, kaldıkları bir otelde uykudan uyandıktan sonra kendini bambaşka bir şekilde bulur. Bilinmeyen bir yerde ve başka kadınlarla birlikte anlamsızca yaşam mücadelesi verecek olan Beth tüm bunları sonlandırmak ve bebeğini kurtarmak için çabalayacaktır.

http://www.imdb.com/title/tt1345772

43. Repo Men (2010)2050 yılında "The Union" isimli şirket biyomekanik organ yapımını mükemmelleştirmiştir. Bu organlara sadece parayla ulaşılabilmektedir. Eğer bir müşteri ödemelerini 3 ay geciktirise bir hacizci(repo man) gelip organı zorla geri almaktadır. Bu geri alma işlemi daima müşterinin ölümüyle sonuçlanır. Şirketin en iyi hacizcilerinden biri olan Remy haciz sırasında yaralanır ve organa ihtiyaç duyar. Hikayemiz hacizcimizin parasını ödeyemeyip şirketten kaçmasıyla devam eder. Acaba başarabilecek midir?

http://www.imdb.com/title/tt1053424

44. Dark Floors (2008)Sarah, 10 yaşlarında otizim hastalığının belirtileri ile hastaneye yatırılmış küçük bir kızdır. Hastane doktorları tarafından rahatsızlığının gerçek sebebi araştırmak üzere bir dizi teste tutulur. Gidişattan pek memnun olmayan Sarah’ın babası Ben, gecenin geç vaktinde kızını kaptığı gibi hastaneden çıkarmak üzere asansörün yolunu tutar. Asansörün kapısını bir akrabasını ziyarete gelmiş olan John tutar. İçerde, Sarah’ın hemşirelerinden biri olan Emily,

evsiz biri gibi görünen akıl hastası Tobias ve onu hastane dışına çıkarmak üzere eskortluğunu yapan güvenlik memuru Rick ile birlikte asansörde altı kişidirler. Ve bundan sonra herşey ters gitmeye başlar. Binanın tüm gücünün kesilmesiyle asansör altıncı ve yedinci katlar arasında takılı kalır. Güç geri geldiğinde asansörün kapısı açılır ve hastane terk edilmiş gibidir. Katlar arasında ilerledikçe bakımsızlık, virane görünüm artar katliam ve korkunçluk diğer katlara göre artarak devam eder. Çok geçmeden kötü, şeytani yaratıklar belirir. Bu yaratıklar nerden gelmektedir? Ortaya çıkmadan hemen önce neden sadece Sarah ve Tobias geleceklerini hissederler? Ve neden kıza karşı bu kadar ilgilidirler? Eğer yeterince uzun hayata kalabilirlerse, belki çıkış yolunu da bulabilirler…

http://www.imdb.com/title/tt0985025

45. The Dentist (1996)Diş doktoru, Doktor Feinstone dişçilik işinde oldukça başarılıdır. Büyük bir kliniği olan ve hergün onlarca hastanın akın akın geldiği Feinstone’un işleri başından aşkındır. Bu yoğun tempoda karısıyla yakınen ilgilenme olanağı bulamayan Feinstone, işine gittiği bir sabah bişey unuttuğu için yarı yoldan evine geri döner ve havuz temizlikçisinin karısıyla ilgilendiğini görür. Karısı da havuz temizlikçisine karşı boş değildir. Temizlikçinin çamurlu ve leş gibi elleriyle karısını okşadığını, karısının da neşe içinde çamurun içine batıp çıktığını gören Feinstone kontrolünü o anda kaybeder. Feinstone hastalık derecesinde hijyenik bir insandır ve bu olay onun çıldırışının başlangıç noktası olur. Kimselere ses etmeden, apar topar ve dağılmış vaziyette işe giden Feinstone kafayı yemeye başlamıştır. Hastalarının sapasağlam dişlerini bile sapsarı, kapkara, çürük çarık gören doktor, önünü alamadığı bir temizlik tutkusu

ile hastaların tüm dişlerini kökten sökmeye, ağız, dil, damak demeden vızır vızır oymaya, çeneleri birbirinden ayırmaya koyulur. Feinstone karısı ve aşığı için de özel bir bakım programı hazırlamıştır.

http://www.imdb.com/title/tt0116075

46. Re-Animator (1985)Başarılı bir tıp öğrencisi ve bir hastanede asistan olarak görev yapmakta olan Dan, dekanın kızı Megan'la birlikte güzel bir hayat sürmektedir. Bir gün ev arkadaşı ilanıyla Herbert West isimli birisi ilgilenir. West, ölenleri hayata döndürme üzerine deneyler yapan İsviçreli garip bir bilimadamıdır. West'i evine kabul eden Dan, bu adamın evinin bodrumunda deneyler yapmasına izin verir. Megan'la sahip oldukları ölü kedileri üzerinde deney yapan West'in daha

büyük deneklere ihtiyacı vardır. West'in çalışmalarından çok etkilenen Dan, yardım etmeyi kabul ettiğinde başına geleceklerden habersizdir.

http://www.imdb.com/title/tt0089885

47. Extreme Measures (1996)New York Gramercy Hastanesi'nde Doktor Guy Luthan'ın sorumluluğundaki bir hasta esrarengiz bir şekilde ölür ve Luthan bunun nedenini öğrenmek istemektedir. Nitekim, ölüm sonrası detaylarını incelerken, ne cesedi bulabilir, ne de ilgili notları...

Film bittikten sonra bile uzun süre sizi düşündürecek olan, tıp ahlakı konusunda bir ikilem sunan bu esrarengiz gerilimde, Luthan, yanlışlıkla adım attığı tuhaf komployu çözmek konusunda kararlıdır. Ama, uçlara gitmeye cesareti olan tek kişi o değildir.

http://www.imdb.com/title/tt0116259

48. Nurse Betty (2000)Saf ve samimi Betty, gerçek aşkının her gün seyrettiği bir pembe dizide rol alan doktor olduğunu hayal etmektedir. Hemşire olmayı düşler; ama otomobil satıcısı serseri bir adam olan kocası, Betty'e izin vermez. Kocası bir uyuşturucu işinde öldürülünce, Betty içinde uyuşturucu paketlerinin saklı olduğu otomobile farkında olmadan atlayıp gerçeklerden

kaçarak pembe dizi fantazileriyle yüzleşeceğini umduğu Los Angelas'a gider. Kocasının katilleri tarafından takip edilen Betty, bu melekler şehrinde, rüyalarının doktoruyla gerçekten tanışacaktır.

http://www.imdb.com/title/tt0171580

49. Doc Hollywood (1991)Taşralı olmaktan nefret eden doktorumuz zor olanı başarıp Tıp fakültesini bitirmiş ve de Amerikanın en büyük kentlerinden birindeki mükemmel bir hastahanede iş görüşmesine yetişmeye çalışmaktadır, ancak hesaba katmadığı bir kaza sonucu Doc Hollywood adındaki taşra kasabasında mahsur kalışını anlatan aile-komedi-dram filmlerinin en güzel örneklerinden biri.

http://www.imdb.com/title/tt0101745

50. House MD (Dizi 2004 - 2012)Dr. Gregory House, New Jersey'deki Princeton-Plainsboro Hastanesi'nin Tıbbi Tanı Uzmanlığı Departmanı'nın başındaki doktordur. Kendini aşırı beğenmesi, takıntılı davranışları, insanları önemsememesi ve boşvermişlik gibi özelliklerine rağmen ünü dört bir yana yayılmış biridir. Hiç kimsenin tanı koyamadığı hastalara bir bakışta tanı koyarak onların

hayatlarını kurtarmaktadır. Ekibinde yer alan doktorlar; onu sürekli gözlem altında tutmaya alışmaktadır fakat ondan da asla vazgeçememektedir. Çünkü en zor durumlarda hastaları kurtaran hep odur.

http://www.imdb.com/title/tt0412142

51. Frankenstein (1994)Başarılı bir tıp öğreniminden sonra doktor olan Genç Viktor Frankestein, mesleki dehasını, çeşitli biçimlerde temin ettiği cesetlerden bir yaratık oluşturup ona can vermeye adar. Bütün kariyeri ve sağlığına mal olsa da bu korkunç deneyini başarıya ulaştıran Frankestein, fiziki olarak bütün insanlardan üstün bir hilkat garibesi yaratır. İlerisini hç düşünmeden giriştiği bu deneyin sonucunda ortaya çıkan yaratık ona hayat veren kişiye hem minnettar olur hem de düşman kesilir. Yaratıcısının yanından kaçan yaratığı, zor ve acı dolu bir yaşam eklemektedir.

http://www.imdb.com/title/tt0109836

52. Malice (1993)Sakin bir hayat süren üniversite dekanı Andy Safian'ın huzurlu dünyası korkunç bir şekilde alt üst olmak üzeredir. İki kız öğrenciye tecavüz edilip, bir üçüncüsü öldürülünce, polisin baş şüphelisi haline gelir. Evde faturalar yığılmakta, güzel karısı ciddi mide krampları geçirmekte ve şeytani derecede yakışıklı yeni kiracı gece geç saatlerde düzenli olarak hemşirelerle eğlenmektedir. Andy tüm bu olayların birbiriyle bağlantılı olduğunu bilmektedir...

Ve hayal bile edemeyeceği kadar ölümcül bir şeyle karşılaşmak üzeredir.

http://www.imdb.com/title/tt0107497

53. Blessed (2004)Genç bir çift çocuk sahibi olmayı çok istemektedirler ancak genç kadın kısırdır. Tedavisi mümkünse de masrafı karşılayacak imkanları yoktur. Bir klinikte ücretsiz kısırlık tedavisi yapıldığını öğrendiklerinde şansın yüzlerine güldüğüne inanırlar. Kısa süre sonra ikiz bebeklere hamile kalan kadın; doğum yaklaştıkça yanlış giden bir şeylerin varlığını sezmeye başlar. Aslında dehşet verici; şeytani bir planın kurbanı olmak üzeredir.

http://www.imdb.com/title/tt0390450

54. Munnabhai MBBS (2003)Kendi çapında bir mafya babası olan Munna Bhai, ailesini çok sevmektedir ve onların isteklerini kırmak istemez. Babası küçüklüğünden beri onun doktor olmasını istemektedir ve babasını kandırarak doktor olduğu numarasını yapmaya başlar. Fakat babası bunu öğrenince onu reddeder ve kendine hırs yapan Munna, o andan sonra gerçek doktor olmaya karar verir. Ama kendi bildiği yollarla bunu başarmaya çalışacaktır.

http://www.imdb.com/title/tt0374887

55. Girl, Interrupted (1993)Susanna Kaysen, 1967 Nisan'ında 18 yaşındadır ve aşırı bir aspirin dozajından sonra kendi isteğiyle Claymoore akıl hastahanesine girer ve orada bir yıldan fazla kalır. O zaman Amerika Birleşik Devletleri kanunlarına göre akıl hastahanesine girebilmek için ya bir velinin ya da reşit olan kişinin imzası gerekiyor, ancak bu imza aynı zamanda o kişiye düzelene kadar oradan çıkma yetkisini elinden alıyordu. Film, bu kuruma zayıf bir anında yakalanıp kurtulamayan kişinin çaresizliğini ve gayretini dile getirmektedir. Susanna, ilacı intihar maksadıyla aldığını kabullenememektedir. Aylar geçtikçe deliler arasından kurtulmanın yollarını arar. Bu arada bir karizmatik bir sosyopat olan Lisa Rowe ve orada etrafında oluşturduğu grupla tanışır ve dahil olur.

http://www.imdb.com/title/tt0172493

56. Three Kings (1999)Körfez Savaşı'nın ardından, bulunan bir Irak sığınağında gizli bir harita elde eden bir grup Amerikan askeri, çöldeki üslerinin çevresinde bir yerde gizli olduğu söylenilen Kuveyt'ten çalınan altınlardan oluşan büyük hazineyi çalma kararı alır. Altınların ardından yola düştüklerinde, Irak askerlerinin kendilerini durdurmaktan ziyade halka zulüm etmekle meşgul olduklarını görürler.

http://www.imdb.com/title/tt0120188

58. My Name is Khan (2010)Asperger sendromu (sosyal bozukluklara sebebiyet veren bir otizm çeşidi) hastası olan Rizwan Khan, Mumbai'nin Borivali bölgesinden bir müslümandır. Rizwan Hintli bir dul olan Mandira ile evlidir ve San Fransisco'da yaşamaktadırlar. 11 Eylül olaylarının ardından Rizwan, Los Angeles havaalanında 'şüpheli' davranışlarından dolayı alıkoyulur. Tutuklanışın ardından tanıştığı terapist Radha, ona bu durumundan ve hastalığından kurtulması için yardımcı olur. Rizwan bunlardan sonra Obama ile görüşüp adını temize çıkarmak için bir yolculuğa çıkar.

http://www.imdb.com/title/tt1188996

59. ER (Dizi 1994 - 2009)Koridorlarında sevinç ve hüznün bir arada yaşandığı acil serviste özel yaşamlarını arka plana atan fedakar doktorlar insanüstü çabalarıyla yine nefesleri kesiyor. İlerleyen bölümlerde, "ER" ailesine yeni üyelerin katılmasıyla hırslı doktorlar arasındaki otorite çekişmeleri gittikçe büyüyecek. Sürpriz ilişkiler, öğrenilmemesi gereken gerçekler ve beklenmeyen ölümlerle çalkalanacak olan "ER", hastane dramasında bir numara olduğunu kanıtlayacak.

http://www.imdb.com/title/tt0108757

60. Bones (Dizi 2005 - Güncel)Bir antropolog ve roman yazarı olan Dr. Temperance Brennan, Jeffersonian Institution’da, kurbanların kemiklerini inceleyerek cinayetleri çözümlemeye çalışıyor. Kimlik belirlemede standart metotlar işe yaramaz olduğunda, adli tıp ekipleri Brennan’dan yardım istiyor. Özel ajan Seeley Booth ile profesyonel bir ekip gibi çalışsalar da, ilk günden beri aralarındaki kimya apaçık ortada. Cinayet çözümlerinde son teknolojileri kullanarak ilerleyen bu ekibin maceraları, oldukça etkileyici.

http://www.imdb.com/title/tt0460627

61. Hannibal (Dizi 2013 - Güncel)Will Graham FBI ile birlikte bir seri katilin peşinde olan yetenekli bir suçlu profili çıkarma uzmanıdır. Graham’in kendine özgü düşünme tarzı ona herkesle -psikopatlarla bile- empati kurma yeteneği vermiştir. Onları farklı kılanın ne olduğunu her zaman bilir. Ancak yakalamaya çalıştığı son katilin zihni Will için bile oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ülkenin ileri gelen psikiyatrlarından biri olan Dr. Lecter’dan yardım ister. Dahi doktorun uzmanlığıyla silahlanan Will ve Hannibal (katil olduğunu sadece izleyici bilmektedir) mükemmel bir ortaklık oluştururlar. Hatta ikilinin yakalayamayacağı bir katil olmadığı düşünülür. Ama Will gerçeği öğrenirse...

http://www.imdb.com/title/tt2243973

62. Grey's Anatomy (Dizi 2005 - Güncel)Grace Hastanesi'ne hoş geldiniz! Burada yeni ve acemi doktorlar için en zorlu doktorluk ihtisas devresi programlarından biri uygulanıyor. Bu acımasız eğitimle başa çıkmak zorunda olan kahramanlarımız ise Meredith, Izzie, George, Alex ve Cristina... Onlar dün öğrenciydiler, bugün doktorlar... Eğer yedi yıl boyunca Grace gibi bir cehennemde başarılı olurlarsa, cerrahlığa da hak kazanmış olacaklar. Ancak, ihtisas devresinin bu kadar zorlu olması, onlar için yaşamlarının geri kalanının durdurduğu anlamına da gelmiyor. Yani bu grup, aynı zamanda kıskanç sevgililer, ebeveynler, tek gecelik ilişkiler ve ev bulma krizleriyle mücadele etmek zorunda... Üstelik kahramanlarımız, bu stresli ve rekabet dolu ortamda dostluklar da kurmaya çalışıyolar.

http://www.imdb.com/title/tt0413573

Be First to Post Comment !
Yorum Gönder