Featured Posts Slider

Image Slider

İKİGAİ


Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır, her sabah yataktan kalkmaları için bir sebepleri vardır. Bu kitap da bizim ikigaimizi yani yaşama amacımızı keşfetmemize yardımcı oluyor. Uzun yaşamın sırlarını açıklıyor. Logoterapinin ne işe yaradığını ayrıntılarıyla anlatıyor.

İkigai kitabı, bir işe sıkı sıkı bağlanmamız için akışı sağlamamızı tavsiye ediyor. Akışı sağlamak için de uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız bir uğraş bulmamızı açıkça söylüyor. Böylece hem yaptığımız işten zevk alıyoruz hem de çalışırken ruhsal olarak yorulmuyoruz ve bu işin sonunda başarı da kaçınılmaz oluyor tabi.

Uzun yaşam için gerekenlerden biri de ikigaimizi bulmak. Herkesin aslında yaşaması için bir amacı var veya uğruna ölebileceği bir şey. Sadece kendimizle başbaşa kalırsak ikigaimizi keşfedebiliriz. Ya da çevremizdeki olaylara ve yaşadığımız duygulara yoğunlaşarak.

İkigai kitabı dünya genelinde çok satanlar listesinde ve herkesin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri. Ben okurken çok keyif aldım. Umarım siz de seversiniz kitabı.

Ağaç Ev Sohbetleri #01


Yine Taha Akkurt ve Edischar'ın başlattığı yeni bir etkinlik var. Benim de çok hoşuma gitti, biraz etkinlikten bahsedelim. Bloglar arası bir sohbet başlatıyoruz. Her pazartesi yeni bir soruyla geleceğiz. Ağaç Ev Sohbetleri adını verdiğimiz bu etkinlikte bu haftaki konumuz;
Yeni etkinliğin ilk sorusu Edischar'dan geliyor:

Televizyon izliyor musunuz? İzliyorsanız veya izlemiyorsanız sebebi nedir?

Ben genellikle fazla televizyon izlemem ama arada haberler için bakmakta fayda var. Ayrıca Türk dizilerini kaliteli bulmuyorum ama Türk filmleri müthiş. Bundan dolayı Türk filmlerini de internetten takip ediyorum. Televizyon güzel bir icat ama son yıllarda modası geçti. Boş zamanlarımda televizyon izlemek yerine Google Haberlere bakıyorum. Televizyon açıkken de Dmax'e bakıyorum. Wheeler Dealer ve How It's Made programlarını severek takip ediyorum. Bence bu izlediğim iki program da çok yararlı.

How it's made programı birçok ürünün nasıl üretildiğini aşama aşama anlatıyor. Fabrika çekimlerinden oluşan bu program insana birçok şey öğretiyor.

Wheeler Dealer programını da arabalara olan ilgimden dolayı izliyorum. Ucuza araba alıp tamir sürecinden sonra pahalıya satıyorlar izlemenizi tavsiye ederim.

Akşamları da haberleri Fox'dan dinliyorum ama televizyon izlemeyen bence çok bir şey kaybetmez çünkü internet, televizyonun işlevini fazlasıyla yerine getiriyor. İzleyen de yararlı kanalları takip ederse vaktini boşa harcamaz mesela İngilizcesini geliştirmek isteyenler için TRT World güzel bir kanal :-)

Siz de etkinliğe katılabilirsiniz. Her pazartesi Ağaç Ev Sohbetlerinde sizinleyiz.