Alexa Nedir?


Alexa Nedir?
Alexa.comAmazon tarafından geliştirilmiş bir internet sitesidir. İnternet siteleri arasında karşılaştırma yapar ve trafik sıralaması çıkarır. Alexa günlük olarak güncellenir ve her gün 17.15'te site sıralamaları değişir.
Alexa algoritması birçok faktörü ele alır:

# Hit Durumu
# Tekil Hit Durumu
# Sitede Kalma Süresi
# Site Hızı
# Sayfada Gezme Oranı
# Diğer İçeriklere Tıklama Oranı

Sistem ücretlidir. Size site sıralamalarını, sitede kalma oranını, başka sitelere verilen linkleri, backlink sayısını, anahtar kelimeleri gösterir.
Alexa'dan ücretsiz olarak da faydalanabilirsiniz ama Alexa ücretsiz kısıtlıdır. Aynı zamanda Alexa'yı tarayıcıya ekleyerek (  Alexa Toolbar'ı bilgisayarınıza indirin) girdiğiniz siteler hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Sıralamada 100.000 altındaki siteleri kaliteli site olarak değerlendirir ve günlük ziyaretçi sayıları da oldukça fazladır.

Peki Alexa verileri doğru mu?

100.000 ve altı tahminler doğruya daha yakındır ve 1'e yaklaştıkça tahminler doğrudur çünkü site hem popüler olmakta hem de ziyaretçiler sıklaşmaktadır.
Tabi Google Analytics ile karşılaştırdığımızda Alexa biraz alt planda kalıyor. Ama Alexa kullanmak hem alışkanlık hem de insana moral veriyor.