Ahlak Nedir?

 Ahlak, kişinin sınırlarını başka insanların huzuru için keskin bir bıçakla törpülemeye denir. Herkes toplum ahlakı ve kendi ahlakı arasında derin yaralar alır. Bu yaralar hayvanlar gibi özgür dolaşmayı engeller çünkü topal bir köpek yaratan ahlak, bireydeki köpeksel saldırganlığı azaltır. Ve ahlakın beyni zapt etmesi için varlık düşüncesinin ölmesi gerekir ki bireyi öldürmek toplumu soyutlaştırır. Toplumun soyutluğu içinde kalan kırıklıklar cam ve can gibi kırılan yasaları doğurur. Bu yasalar din, dil, ırk ve hukuk adı altında modern dünyaya kişisel ip olarak sergilenir. Tasması olmayan köpeğe saldıran çok olur ve köpek başıboşken devlet ve yönetim için tehlikelidir. Bu sürü güdümünde bile ahlak her zaman toplumsal olmayabilir. Kişinin kendi karakteri de ne yazık ki bir ahlak koyar ortaya. Cennetteki alışık olduğumuz düzeni bir nevi devam ettirmek gibi... Kötü insan kalıbı; sözde tanrı tarafından saf kötülüğün içinde bırakılmaya mahkum insanların sınıf değerindeki yeridir. Ahlaka uygun davranan her dinde ödüllendirilir ki bu her oyunun devamı için gerekli bir şarttır. Cennet ödülü de bu şartın başında önemli bir yer tutar. Birçok davranış toplumdan topluma değişirken ve dinler de coğrafi bir özellik taşırken bu ahlaklar belli bir ideolojinin tartısı değil midir? 

2 yorum on "Ahlak Nedir? "
  1. Ahlâk kavramına karşıyım. Toplumdan topluma değişen ahlâk kuralları bu kuralların içsel ve evrensel değil de dış kaynaklı ve sadece belirli bir alanda belirli bir topluluk için geçerli olan kontrol mekanizmaları olduğunu kanıtlıyor zaten. İçsel ve evrensel olmayan, belirli zümrelerin faydası için ortaya konulmuş, bir nevi mahalle baskısı ile bizi kısıtlayan kuralları kabul etmek istemiyorum. Kişinin pusulası içinde olmalı dışında değil!

    Kişisel ahlâktan bahsedecek olursak kriter özgürlük kriteri ile aynı: Başkasının alanına/hakkına/özgürlüğüne müdahale etmedikçe, kimsenin canına ya da malına zarar vermedikçe istediğimi yapmakta özgürüm ve kimsenin ahlakımı sorgulama hakkı yok. Toplumun hoşuna gitsin ya da gitmesin, durum böyle!

    YanıtlaSil